Standings

THE 1967 RACE

At final racetime

Yacht DIV Position DTG SOG COG HCAP Corrected
Time & Speed
1
Rainbow II *
C B Bouzaid New Zealand
FINISHED 0.7653 03:16:39:15
30 Dec, 05:39:15 AM
2
Pen Duick III *
Eric Tabarly France
FINISHED 0.8946 03:17:37:00
30 Dec, 06:37:00 AM
3
Matika
N H Long NSW
FINISHED 0.7722 03:19:10:40
30 Dec, 08:10:40 AM
4
Salacia
A W Byrne NSW
FINISHED 0.8025 03:20:02:19
30 Dec, 09:02:19 AM
5
Mercedes III
Ted Kaufman NSW
FINISHED 0.8035 03:20:08:56
30 Dec, 09:08:56 AM
6
Huon Lass
H D Calvert TAS
FINISHED 0.7949 03:20:20:19
30 Dec, 09:20:19 AM
7
Mister Christian
Peter Kurts QLD
FINISHED 0.7892 03:21:10:31
30 Dec, 10:10:31 AM
8
Castanet
L Carmichael New Zealand
FINISHED 0.7315 03:22:13:47
30 Dec, 11:13:47 AM
9
Corroboree
K A Gray NSW
FINISHED 0.7987 03:23:19:17
30 Dec, 12:19:17 PM
10
Wathara II
B Cameron NSW
FINISHED 0.7667 04:00:12:13
30 Dec, 01:12:13 PM
11
Calliope
C Middleton NSW
FINISHED 0.7323 04:00:34:47
30 Dec, 01:34:47 PM
12
Moonbird
Norm Brooker NSW
FINISHED 0.7682 04:01:12:38
30 Dec, 02:12:38 PM
13
Sea Wind
P Wilde NSW
FINISHED 0.8194 04:01:31:47
30 Dec, 02:31:47 PM
14
Cavalier
J Roche NSW
FINISHED 0.7378 04:02:16:28
30 Dec, 03:16:28 PM
15
Satanita
D H R Wilkie New Zealand
FINISHED 0.8083 04:02:19:39
30 Dec, 03:19:39 PM
16
Malohi
Syd Fischer NSW
FINISHED 0.7550 04:02:36:31
30 Dec, 03:36:31 PM
17
Lorita Maria
Norman Rydge Jr NSW
FINISHED 0.7820 04:02:45:11
30 Dec, 03:45:11 PM
18
Fare-Thee-Well
Russ Williams NSW
FINISHED 0.7859 04:03:18:59
30 Dec, 04:18:59 PM
19
Adria
J Grubic SA
FINISHED 0.8360 04:03:32:50
30 Dec, 04:32:50 PM
20
Sarina
E J Jones VIC
FINISHED 0.7917 04:03:41:19
30 Dec, 04:41:19 PM
21
Catriona
D M Brown NSW
FINISHED 0.7982 04:03:50:28
30 Dec, 04:50:28 PM
22
Fidelis
J V Davern New Zealand
FINISHED 0.9823 04:04:47:49
30 Dec, 05:47:49 PM
23
Weatherly
J Gilliam NSW
FINISHED 0.7894 04:05:06:22
30 Dec, 06:06:22 PM
24
Poitrel
J Robson-Scott NSW
FINISHED 0.7564 04:05:18:16
30 Dec, 06:18:16 PM
25
Norla
John Bennetto TAS
FINISHED 0.7550 04:06:56:28
30 Dec, 07:56:28 PM
27
Astelot
A G Croft VIC
FINISHED 0.7789 04:07:07:43
30 Dec, 08:07:43 PM
28
Myth of Arran
D Reid New Zealand
FINISHED 0.8769 04:07:28:56
30 Dec, 08:28:56 PM
29
Lass O'Luss
Bill Psaltis NSW
FINISHED 0.8072 04:07:29:18
30 Dec, 08:29:18 PM
30
Nell Gwynn
R S Hickman TAS
FINISHED 0.8040 04:07:33:41
30 Dec, 08:33:41 PM
31
Southerly
Don Mickleborough NSW
FINISHED 0.7742 04:07:42:11
30 Dec, 08:42:11 PM
32
Anitra V
Sir Garfield Barwick NSW
FINISHED 0.7963 04:07:50:23
30 Dec, 08:50:23 PM
33
Tamboo
R J Green VIC
FINISHED 0.7567 04:07:53:50
30 Dec, 08:53:50 PM
34
Shimaal
C M Earl NSW
FINISHED 0.8102 04:08:00:32
30 Dec, 09:00:32 PM
35
Camelot
J G Borrow NSW
FINISHED 0.7889 04:09:18:17
30 Dec, 10:18:17 PM
36
Phantom of Brighton
G Maxted VIC
FINISHED 0.7792 04:10:12:28
30 Dec, 11:12:28 PM
37
Bacchus D
P E Deaton NSW
FINISHED 0.8473 04:10:26:17
30 Dec, 11:26:17 PM
38
Joy Too
J J McLaren NSW
FINISHED 0.7549 04:11:09:17
31 Dec, 12:09:17 AM
39
Zilvergeest
Alan Murray NSW
FINISHED 0.7406 04:11:32:22
31 Dec, 12:32:22 AM
40
Franklin
Royal Australian Navy College ACT
FINISHED 0.8100 04:11:59:01
31 Dec, 12:59:01 AM
41
Sarda of Burnham
G L Fox VIC
FINISHED 0.7560 04:12:30:38
31 Dec, 01:30:38 AM
42
Carinya
V J Burnes NSW
FINISHED 0.7424 04:13:37:15
31 Dec, 02:37:15 AM
43
Carmen
J Edmunds NSW
FINISHED 0.7331 04:14:04:58
31 Dec, 03:04:58 AM
44
Enid
J C A Cockle NSW
FINISHED 1.0577 04:14:08:24
31 Dec, 03:08:24 AM
45
Kahurangi
L D Nathan New Zealand
FINISHED 0.9711 04:14:15:48
31 Dec, 03:15:48 AM
46
Saracen II
R Crichton-Brown NSW
FINISHED 0.7757 04:14:16:29
31 Dec, 03:16:29 AM
47
Malveena
R Masters QLD
FINISHED 0.7535 04:14:49:50
31 Dec, 03:49:50 AM
48
Sequana
Maurie Tilley QLD
FINISHED 0.7475 04:15:03:41
31 Dec, 04:03:41 AM
49
Moana
J R Easdon NSW
FINISHED 0.7762 04:15:20:38
31 Dec, 04:20:38 AM
50
September Song
T Palmer NSW
FINISHED 0.7690 04:15:26:43
31 Dec, 04:26:43 AM
51
Maid Rosalind
B C Finch NSW
FINISHED 0.7598 04:15:32:42
31 Dec, 04:32:42 AM
52
Rivoli
F F Varcoe NSW
FINISHED 0.7619 04:17:39:34
31 Dec, 06:39:34 AM
53
Sylphide
J Beaumont / C Sullivan NSW
FINISHED 0.7557 04:17:53:53
31 Dec, 06:53:53 AM
54
Rovama
R J Mercer VIC
FINISHED 0.7808 04:19:09:48
31 Dec, 08:09:48 AM
55
Southern Myth
N C Howard SA
FINISHED 0.8250 04:20:12:06
31 Dec, 09:12:06 AM
56
Sea Bee
J Ashton-Martin NSW
FINISHED 0.8248 04:21:09:05
31 Dec, 10:09:05 AM
57
Carol Anne
P Battersby New Zealand
FINISHED 0.8016 04:22:08:52
31 Dec, 11:08:52 AM
58
Sea Witch
C R Forbes New Zealand
FINISHED 0.8271 04:22:43:24
31 Dec, 11:43:24 AM
59
Lolita
Nick Cassim NSW
FINISHED 0.7684 05:05:00:09
31 Dec, 06:00:09 PM
60
Ataman
E A Brodie TAS
FINISHED 0.7451 05:11:09:33
01 Jan, 12:09:33 AM
Akala
John Bleakley NSW
RETIRED 0.0000
Kathleen Gillett
R R Stephenson New Guinea
RETIRED 0.0000
Maria van Diemen
P Hill NSW
RETIRED 0.0000
Odin
Lou Abrahams VIC
RETIRED 0.0000
Ropawe
R K Brown NSW
RETIRED 0.0000
Southern Star
R Harold New Zealand
RETIRED 0.0000
Thekla
E Eggers VIC
RETIRED 0.0000

Race Organiser Notes

  • Pen Duick III - 1st in Handicap Division 1
  • Rainbow II - in addition to being the overall winner Rainbow II was also 1st in Handicap Division 2

Key

Unless otherwise flagged, all positions are obtained by a report from a GPS transceiver on the yachts.

Flags

  • No Report
    Position unknown
  • Deduced Reckoning
    No report received - position deduced using previous position
  • Estimate
    No report received - position estimated
  • Radio Report
    No report received - position obtained by radio from yacht
  • Sighting
    No report received - position obtained by sighting of the yacht
  • Interpolation
    No report received - position interpolated from earlier and later known positions.
  • Protest Pending
  • Penalty Applied
  • Redress Applied